Zdrowie jest najważniejsze

Zwyrodnienie plamki żółtej u młodych

Zwyrodnienie plamki żółtej u młodych

Coraz więcej osób młodych skarży się na choroby oczu. Jedną z nich jest postępująca choroba związana z centralną częścią siatkówki oka, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Jest to wada najczęściej wrodzona, dlatego im szybciej ją wykryjemy, tym lepiej możemy zareagować odpowiednim leczeniem objawów. Jak wygląda leczenie plamki żółtej oraz dieta w AMD? Więcej na ten temat w naszym najnowszym tekście.

Żółta plamka leczenie

Zwyrodnienie plamki żółtej w młodym wieku jest uciążliwym schorzeniem. Jeśli nasz wzrok się pogarsza, a ostre widzenie staje się niemożliwe, to warto udać się na postawienie konkretnej diagnozy, którą może być zwyrodnienie plamki żółtej. Schorzenie to występuje w dwóch opcjach:

 • w postaci suchej – wywołanej obumieraniem komórek barwnikowych, drobnych naczyń krwionośnych oraz fotoreceptorów plamki; na tym etapie pogarsza się widzenie przy słabym świetle oraz litery stają się zniekształcone; w czasie badania widoczne są złogi produktów przemiany materii siatkówki;
 • w postaci wysiękowej – zanik komórek barwnikowych oraz fotoreceptorów następuje szybciej i jest nieodwracalny; spowodowany jest wrastaniem w obręb siatkówki naczyń krwionośnych; ostrość wzroku i rozpoznawanie barw są pogorszone oraz pojawia się ciemna plamka w polu widzenia.

Aby rozpoznać tę przypadłość, należy wykonać rutynowe badanie oka, a także angiografię fluoresceinową, czyli badanie, które sprawdza patologiczne unaczynienie siatkówki. Do lepszego rozpoznania stosuje się także optyczną koherentną tomografię (OCT), dzięki której łatwiej jest sprawdzić grubość siatkówki i wielkość ubytku. Jeśli na badaniu okaże się, że mamy do czynienia ze zwyrodnieniem plamki żółtej to istotne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia. To z kolei ma na celu powstrzymanie rozwoju choroby, a także złagodzenie dolegliwości. Wszystko zależy od tego, w jakim stadium choroby się znajdujemy. Przy łagodnym stanie żółta plamka leczeniehttp://pryzmat-okulistyka.pl/zolta-plamka-leczenie/ – ogranicza się jedynie do stosownej dietoterapii oraz przyjmowania leków poprawiających ukrwienie. Pamiętać należy o tym, dieta w AM jest niezwykle ważna. Nie może w niej zabraknąć witamin C i E, beta-karotenu oraz selenu. Sprawdzą się zatem ryby, rośliny strączkowe, owoce, warzywa, orzechy. Dostępne są również suplementy takie jak: luteina, zeaksantyna, witamina E. Jeśli zwyrodnienie plami żółtej jest bardziej zaawansowane, to dochodzi do podawania zastrzyków. Wszystko to ma na celu:

 • zmniejszenie stanu zapalnego,
 • hamowanie tworzenia się patologicznych naczyń krwionośnych,
 • przyspieszenie wchłaniania płynu.

Można również wybrać leczenie laserem, czyli terapię fotodynamiczną, która niszczy patologiczne naczynia krwionośne. Z kolei do operacji dochodzi wtedy, gdy pod siatkówkę wylewa się krew w przebiegu wysiękowym. Zabieg taki zwany jest witrektomią na tylnej części oka.

Zwyrodnienie plamki żółtej w młodym wieku

Obecny styl życia ludzi młodych sprawia, że coraz częściej narzekają oni na pogorszenie się widzenia. Oprócz genetycznego pochodzenia choroby, jej źródło może być uwarunkowane przez to, jak żyjemy na co dzień. Można zatem zebrać kilka czynników, które przyczyniają się do zwyrodnienia plamki żółtej. Są nimi:

 • jasny kolor tęczówki oka,
 • palenie tytoniu,
 • otyłość,
 • cukrzyca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • niedobór składników odżywczych w codziennej diecie.

Jeśli zatem wzrok nam niedomaga, a mamy do czynienia z różnymi objawami, w tym: pogorszeniem ostrości wzroku, trudnością z czytaniem, zaburzeniem widzenia barw, wrażliwością na światło i pojawieniem się w polu widzenia plamki, to możemy udać się na badanie, które uwidoczni nam to, z czym tak naprawdę mamy do czynienia.