Zdrowie jest najważniejsze

Zaćma operacja – czy to konieczne?

Zdrowie jest najważniejsze, więc koniecznie musimy o nie zadbać, szczególnie jeżeli wkraczamy w wiek seniora. Powyżej 60. roku życia często ujawnia się zaćma. Ta niepozorna choroba oczu potrafi odebrać nam smak życia, gdyż zanikająca ostrość widzenia wpływa na nasze samopoczucie w sposób bardzo niekorzystny. Zobacz, czy operacja jest konieczna w przypadku tej choroby.

Zaćma operacja – czy to konieczne?

Niestety, bez operacji się nie obejdzie, a im dłużej będziemy ją odkładać, tym nasza sytuacja będzie stawać się coraz gorsza. Widzenie się nie poprawi, aż w końcu będziemy zmuszeni iść na operację i to nie na termin z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale prywatnie – a to kosztuje słono. Lepiej uważać i wziąć się za siebie wcześniej. W wyszukiwarkę internetową wpisujemy „zaćma operacja” i widzimy, że prawie każdy szpital mający oddział okulistyczny, oferuje zabiegi niwelujące zaćmę. Należy zapisać się na termin zabiegu już teraz, ponieważ kolejka oczekiwania może być naprawdę długa. Już teraz terminy na NFZ oznaczają kilkuletnie czekanie.

Jak przygotować się do zabiegu?

Na pewno konieczne będą częste kontrole u okulisty, który powinien stale monitorować stan naszych oczu. To bardzo ważne, bo być może nagłe pogorszenie się naszego widzenia będzie musiało oznaczać interwencję okulistyczną w trybie natychmiastowym, bez konieczności oczekiwania w kolejce na operację. Zaćma operacja jest bezbolesna i niemal natychmiast poprawia nasze widzenie. Owszem, po nim będziemy musieli uważać na nasze oczy, ale radość z ostrości widzenia powinna nam zrekompensować praktycznie każdą niedogodność. Nie ma bowiem nic gorszego od słabego wzroku, szczególnie w podeszłym wieku, gdzie choroby mogą atakować nas ze zdwojoną siłą.

Prywatnie czy na Narodowy Fundusz Zdrowia?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od stanu naszego zmysłu wzroku. Jeżeli uważamy, że możemy jeszcze trochę poczekać, można zaryzykować i zapisać się na termin NFZ. Jeżeli jednak sprawa jest pilna, lepiej wybrać prywatne leczenie. Kosztem pieniędzy, zyskiem zdrowia.