Zdrowie jest najważniejsze

Zaćma to nie wyrok! Zobacz świat na nowo!

Wzrok jest tym co doceniamy dopiero wtedy, gdy tracimy. Niestety nie dbamy o niego póki na to czas. Przykładowo katarakta, która jest wrodzoną lub degeneracyjną chorobą oczu postępującą wraz z upływem czasu, potrafi doskonale zmarnować życie. Wynikiem postępującej dolegliwości jest znaczne zmętnienie soczewki, które prowadzi do ślepoty. Powstające plamki i zmętnienia utrudniają promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki, która jest odpowiedzialna za odpowiednią ostrość wzroku.

Mam zaćmę… Co teraz?

Niestety schorzenie jest bardzo popularne i na całym świecie cierpi na nie nawet dwadzieścia milionów ludzi. W Polsce chorych jest mniej, jednak w ogólnych statystykach jesteśmy dość wysoko pośród liczby osób dotkniętych kataraktą. Szacuje się, że w kraju jest nawet osiemset tysięcy osób, i trzeba obiektywnie przyznać, że jest to najczęstsza przyczyna ślepoty. Płeć piękna jest bardziej predysponowana do schorzenia, szczególnie w starszym wieku. Większy odsetek chorych spotyka się tuż po ukończeniu sześćdziesiątego roku życia, a po siedemdziesięciu niemal każda osoba w jakimś stopniu cierpi na zaćmę.

Zaćma kiedyś i dziś

Dawniej był to wyrok, który uniemożliwiał normalne życie. Ludzie tracili dobre samopoczucie, przestawali być samowystarczalni. Szczęśliwie medycyna poszła do przodu, i dzięki wielu badaniom oraz wprowadzeniu do użytku nowych sprzętów, jest możliwa operacja. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową „zaćma operacja„. Na wyszukanych stronach znajdują się listy wskazań i przeciwwskazań do zabiegu oraz ogólny schemat przebiegu operacji. Dzięki temu pacjenci mogą łatwiej podjąć decyzję o tym czy chcą poddać się zabiegowi czy nie. Teoretycznie jest to dość prosty zabieg nie mający dużych powikłań. Odsetek udanych operacji jest niezwykle wysoki, i nie można porównać ogólnego ryzyka przy operacji zaćmy do ryzyka przy transplantacji narządów. Mimo to warto zawsze wcześniej zaznajomić się z tym co nas czeka. Pozwoli to na uniknięcie rozczarowania, przygotuje odpowiednio do zabiegu, a przy okazji pozwoli na uniknięcie powikłań po zabiegu.