Zdrowie jest najważniejsze

Zabieg usunięcia zaćmy – jak to wygląda?

Zabieg usunięcia zaćmy zawsze polega na usunięciu zmienionej chorobowo soczewki przy pomocy ultradźwięków. A potem już tylko dochodzi do wszczepiania sztucznej soczewki z mocą dobraną tak, żeby skorygować dotychczasową wadę wzroku. Oczy przede wszystkim dostarczają nam ponad 85% informacji o otaczającym nas całym świecie. Jednak do analizy dobranych sygnałów angażują oni ponad 10% wszystkich komórek nerwowych w naszym mózgu. Dlatego też możemy w pełni rozumieć rzeczywistość oraz się w niej dokładnie poruszać. Mówi się przecież, że to oczy są zwierciadłem duszy i wiele można z nich wyczytać. Na przykład zarówno radość, smutek, gniew czy strach.

Zdrowe oczy to podstawa!

Spojrzenie dlatego może być jasne, łagodne, a nawet pozwalające kogoś zmrozić. Jedno jest jednak pewne, ze wzrokiem nie ma w żadnym wypadku żartów. Zdrowe oczy to jest oczywiście błogosławieństwo. Jednak tak naprawdę wzrok doceniamy dopiero w momencie, kiedy pojawiają się różnego typu problemy. Jednym z nich jest niewątpliwie zaćma. Jest to przede wszystkim choroba, która dotyka z reguły osoby po 50 roku życia. Dlatego też w największej grupie ryzyka są właśnie nasi rodzice.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg usunięcia zaćmy jest całkowicie bezbolesny. Za tą chorobę uważa się postępujący proces stopniowego pogorszenia oraz utraty widzenia. Zaćma może być zarówno wrodzona, jak i nabyta. Wrodzona w szczególności występuje u dzieci, a nabyta jest głównie związana ze starzeniem się organizmu. Istnieją także takie czynniki, które poza wiekiem mogą również wpływać na powstawanie zaćmy. Schorzenie to także może pojawiać się w wyniku leczenia innych chorób oczu takich jak jaskra albo zapalenie błony naczynkowej. Może ona także towarzyszyć leczeniu wielu chorób ogólnych takich jak na przykład cukrzyca albo powstawać w wyniku mechanicznych urazów gałki ocznej. Niekiedy zdarza się też, że zaćma jest naprawdę konsekwencją niekorzystnego trybu pracy albo kontaktu ze szkodliwym promieniowaniem. Szczególnie takim, na które są narażone osoby pracujące chociażby w gabinetach RTG.