Zdrowie jest najważniejsze

Usunięcie zaćmy: zobacz piękno w najdrobniejszych szczegółach

Powszechnie wiadomo, że zaćma nieuchronnie prowadzi do ślepoty. Na szczęście, medycyna znalazła sposób leczenia tej wady wzroku. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jak wygląda usunięcie zaćmy.

Czym jest zaćma?

Zaćma może być wrodzona lub rozwinąć się w wyniku różnych schorzeń. W ponad 90 proc. przypadków zaćma związana jest z wiekiem. Postępujące mętnienie soczewki oka jest bowiem naturalnym przejawem starzenia się organizmu. Najczęściej jeszcze przed pięćdziesiątką zaczyna się zmieniać dotychczasowa równowaga biochemiczna oraz osmotyczna, niezbędna do utrzymania przejrzystości soczewki. Zaburzony zostaje metabolizm białek i spowolniona ich synteza, soczewka traci elastyczność i przezroczystość, uniemożliwiając dostęp światła do wnętrza gałki ocznej. Proces ten może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. W skutek czego, zaćma przykrywa oczy mgłą. W początkowej fazie, wcale nie nie jest to takie dokuczliwe – po prostu widziany obraz jest mniej wyraźny i szybciej męczą się oczy. Tak naprawdę ostrość widzenia stale się pogarsza, zarówno bliży, jak i w dali. W dodatku nie daje się tego skorygować żadnymi okularami.

Jakie są jeszcze objawy?

Inne objawy postępującej zaćmy zależą od umiejscowienia zmętnień w soczewce. Może to być pojawianie się kolistych obwódek wokół źródeł światła, zmiana w percepcji barw (dominujące stają się kolory czerwony i pomarańczowy) czy poprawa widzenia z bliska albo wieczorem. Generalnie jednak obraz staje się coraz bardziej zamglony, nieostry, aż w końcu możliwe staje się tylko odróżnienie dnia od nocy.Operacja zaćmy, czyli zamiana zmętniałej soczewki na sztuczną, osoby aktywnej i pracującej zawodowo utrata ostrości widzenia stanowi duży problem, dlatego warto szybko podjąć leczenie. Tak jak nie sposób ustrzec się przed zaćmą – nie ma tu żadnej profilaktyki, tak nie istnieje też zachowawcza metoda jej leczenia – zmiany w rozpuszczalności białek soczewki i zmętnienia są nieodwracalne. Można co prawda kupić krople, których zadaniem jest poprawa odżywienia soczewki i opóźnianie w niej niekorzystnych zmian, ale nie ma dowodów, że naprawdę działają.

W jaki sposób leczy się zaćmę?

Obecnie usunięcie zaćmy, realizuje się poprzez zastosowanie metody zwanej fakoemulsyfikacja. Dzięki tej technice za pomocą ultradźwięków lekarz rozdrabnia zmętniałą soczewkę oka, którą następnie odsysa z oka. W jej miejsce wszczepia zwijaną soczewkę. Ze względu na zastosowanie małego cięcia, pacjent szybko odzyskuje właściwe widzenie.Metoda stale się rozwija, ale inną równie skuteczną, ale przede wszystkim bezpieczną metodą.
Inną bardzo bezpieczną i stosowaną metodą, dzięki której możliwe jest usunięcie zaćmy, jest emulsyfikacja płynowa (AquaLase). Polega ona na rozdrobnieniu soczewki przy użyciu strumienia płynu, przy całkowitym wyeliminowaniu energii ultradźwiękowej w trakcie trwania operacji. Skutkuje to zmniejszonym ryzykiem powikłań i wyeliminowaniem niekorzystnego między innymi dla śródbłonka rogówki efektu termicznego.