Zdrowie jest najważniejsze

Skleroterapia – co to jest za zabieg?

Skleroterapia – co to jest za zabieg?

Zastanawiasz się, czym jest skleroterapia i na czym polega zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania w tym artykule.

Skleroterapia – co to jest?

Skleroterapia to nieoperacyjna metoda zabiegu, wykonywanego ambulatoryjnie, polegającego na leczeniu niewydolnych żył. Leczeniu podlegają pnie żył, czyli żyły odpiszczelowe oraz odstrzałkowe, oraz boczne, zasilające żylaki. Skleroterapia to także udrażnianie żył prostych oraz śródskórnych, tak zwanych pajączków.
Jako metoda nieoperacyjna może być wykonywana w gabinetach lekarskich, a pacjent poddający się zabiegowi, po jego zakończeniu udaje się do domu.

Skleroterapia – na czym polega zabieg?

Zabieg skleroterapii polega na podawaniu do wnętrza żyły środka obliterującego. Ma on postać piany lub płynu i zawiera dopasowane stężenie leku, który powoduje powolne zamykanie się żyły i stopniowe jej zanikanie.
Lek wprowadza się do żyły bardzo cienką igłą dopasowaną do rozmiarów żyły. Zabieg jest bezbolesny, chociaż u niektórych osób może wystąpić lekkie pieczenie czy swędzenie w momencie pękania żyłki.
W ślad za wstrzykniętym lekiem, poddana zabiegowi żyła, obkurcza się i włóknieje, przestaje transportować krew. Do kilkunastu dni po zabiegu, żyła traci swoją drożność i przestaje być widoczna. Może w tym miejscu pozostać delikatne przebarwienie, które najczęściej również zanika, ale ten proces może potrwać nawet jeden rok.
Ostateczny efekt zabiegu zależy od indywidualnych cech pacjenta, stanu jego żył oraz funkcjonowania całego organizmu.

Ile trwa zabieg?

Zabieg skleroterapii trwa do 40 minut. Po jego zakończeniu pacjent wraca do domu lub może nawet wrócić do pracy. Jednak przez najbliższy czas po zabiegu pacjent musi nosić specjalistyczną pończochę o II stopniu kompresji lub opaskę elastyczną. Pończochę należy nosić przez ok. 3 do 4 tygodni. A zaraz po zabiegu pacjentowi nie wolno pozostawać w bezruchu czy siedzieć. Zalecany jest co najmniej 40. minutowy spacer.
Aby uzyskać optymalny wynik, czasem zabieg trzeba wykonać kilkakrotnie, w różnym odstępie czasu. Zdarza się nawet, że organizm wypłucze wprowadzony do żył lek i zabieg będzie trzeba powtórzyć aplikując wyższe jego stężenie.