Zdrowie jest najważniejsze

Place zabaw – zadbaj o rozwój dziecka

Rodzice zawsze powinni dbać o prawidłowy rozwój swoich dzieci, zapewniając im konieczną dla zdrowia aktywność fizyczną. Dzieci mają niespożytą energię, a dobrym pomysłem na jej spożytkowanie są osiedlowe lub przydomowe place zabaw.

Miejsce stworzone do zabawy

Są one idealnym miejscem, wręcz stworzonym do zabawy, doskonale wpływają również na fizyczny rozwój naszych pociech, które w ten sposób można oderwać od komputerów czy tabletów. Codzienny ruch na świeżym powietrzu skutecznie wspomaga wzrost dziecka oraz rozwój jego tkanki mięśniowej. Mózg i cały układ nerwowy także otrzymuje ciągłą i odpowiednią ilość bodźców, sprzyjając prawidłowemu rozwojowi psychicznemu. Place zabaw są wyposażone w odpowiedni sprzęt, taki jak różnej wielkości huśtawki, szczególnie lubiane zjeżdżalnie, czy piaskownice. Dzięki temu dziecko może nauczyć się w pełni kontrolować pracę swojego ciała, a bujając się na huśtawce uczy się koordynacji ruchowej i utrzymywania równowagi, wzmacniając również mięśnie nóg oraz tułowia. Drabinki z kolei wspomagają pracę obu półkul mózgowych, wyrabiając w dziecku zmysł równowagi.

Czego jeszcze uczą urządzenia, które znajdują się na placu zabaw?

Inne urządzenia, w jakie są wyposażone place zabaw, a zwłaszcza zjeżdżalnie uczą balansowania ciałem, karuzele zaś to pierwsza forma treningu siłowego, z jakim stykają się nasze pociechy. Przebywanie w takim miejscu jest też dobrym sposobem na naukę działania zespołowego. Dziecko uczestniczy we wspólnej zabawie, przez co zdobywa tak przydatną umiejętność nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, co z pewnością zaprocentuje w dorosłym życiu. Jest to też dobry sposób na naukę kreatywności, którą szczególnie widać podczas zabawy w piaskownicy, gdzie pomysłowość w budowie zamków z piasku wzbudza często nasz podziw i zdumienie. Oczywiście jakakolwiek zabawa, szczególnie na wspomnianych urządzeniach powinna odbywać się zawsze pod czujnym okiem dorosłych. Warto również sprawdzić, czy wszystkie dostępne urządzenia są w dobrym stanie technicznym i czy posiadają wymagane certyfikaty, dopuszczające je do użycia. Tylko w takim przypadku możemy mieć stuprocentową pewność, że nasze dziecko korzystając z nich będzie całkowicie bezpieczne.