Zdrowie jest najważniejsze

Operacja zaćmy – nie taka straszna, jak ją malują

Zaćmę przede wszystkim leczy się w trybie jednodniowym i już nawet w 3 godziny po operacji, pacjent bez problemów może się udać do domu. Jednak całkowity powrót do codziennego życia, będzie tak na dobrą sprawę możliwy dopiero po 5-6 tygodniach. W tym czasie będziemy mogli czytać, oglądać TV, czy nawet prowadzić samochód. Osoby, które przeszły zabieg usunięcia zaćmy muszą jednak w szczególności pamiętać o unikaniu takich czynności, które będą wymagać dużego wysiłku oraz powodować skoki ciśnienia w oku. Dlatego też w żadnym wypadku nie powinny one się gwałtownie schylać, nosić ciężkich rzeczy i tym podobnie. Operację tego typu można przeprowadzać nawet u osób mających 50 lat, jak i 90.

Czy istnieją jakieś przeciwskazania?

Przeciwwskazania, które można zaobserwować to oczywiście bardzo zły stan zdrowia ogólnego pacjenta. Szczególnie taki, który uniemożliwia znieczulenie miejscowe oraz gdy oko dotknięte jest jeszcze innymi chorobami. Takimi jak na przykład zanik nerwu wzrokowego albo odwarstwienie siatkówki. Zabiegu tego typu w żadnym wypadku nie można odwlekać. A to dlatego, że choroba w późniejszym już stadium jest znacznie bardziej trudniejsza do wyleczenia, ponieważ soczewka staje się nieco bardziej twardsza. A przez to właśnie o wiele trudniej jest ją usunąć na przykład poprzez zabieg fakoemulsyfikacji. Obecnie jednak bez najmniejszego problemu rozpoznaje się oraz leczy także małe zmętnienia soczewki.

Przejdźmy do samego zabiegu

Zabiegi tego typu są wykonywane na całym świecie oraz w Polsce w ramach chirurgii jednego dnia. Pacjent zgłasza się do kliniki na godzinę przed zabiegiem operacyjnym oraz w godzinę po nim, może już swobodnie iść sobie do domu. Są one wykonywane w znieczuleniu miejscowym kropelkowym. Przed zabiegiem także jest przeprowadzana cała seria zabiegów. Są oczywiście podstawowe badania laboratoryjne, konsultacje laryngologiczne oraz anestezjologiczne. Pomimo tego, że zabiegi są w znieczuleniu miejscowym to podczas wszystkich zabiegów i tak zawsze jest dostępny anestezjolog. Warto więc o tym oczywiście pamiętać najbardziej.