Zdrowie jest najważniejsze

Operacja zaćmy – co warto wiedzieć?

Wczesne objawy zaćmy objawiają się głównie poprzez niewyraźne widzenie oraz trudności z odczytaniem tekstu. Decyzja dotycząca przeprowadzenia operacji zaćmy opiera się przede wszystkim na zweryfikowaniu przez lekarza, z jak dużymi trudnościami pacjent boryka się podczas rutynowych codziennych czynności. Przeczytaj ten artykuł i poznaj więcej szczegółów odnośnie operacji zaćmy.

Na czym polega operacyjne leczenie zaćmy?

Leczenie operacyjne zaćmy polega na chirurgicznym zabiegu usunięcia zmętniałej soczewki oka i wszczepieniu nowej sztucznej soczewki. Operacja zaćmy jest bezpiecznym i skutecznym sposobem przywrócenia wzroku osobom z poważnymi jego wadami. Przed operacją zaćmy lekarz na tydzień lub dwa przeprowadzi badania okulistyczne, które pomogą m.in.: wybrać właściwy rodzaj nowej soczewki wewnątrzgałkowej. Ponadto, pacjent może być poproszony o niejedzenie i picie na 12 godzin przed zabiegiem.

Ile trwa zabieg?

Operacja zaćmy trwa około 30 minut i jest bezbolesna. Większość osób po operacji zaćmy może wrócić do domu nawet tego samego dnia. Wskazana jest obecność drugiej osoby, która potowarzyszy ci w drodze ze szpitala do domu.
​Objawy, jakie możesz odczuwać po operacji, to głównie ś​wiąd i uczucie dyskomfortu (np. obrzęk, zaczerwienienie, ból) oraz wyciek z operowanego oka (np. krwawienie) czy „mętne” widzenie. Twoje oko może być wrażliwe na światło i dotyk. Po upływie kilku dni dyskomfort powinien ustąpić.

Zalecenia po operacji

Należy unikać tarcia lub naciskania oka. Po zabiegu, a przed dotykaniem oczu, należy dokładnie myć ręce i stosować zalecane leki minimalizujące ryzyko infekcji. Przez kilka tygodni po zabiegu lekarz może ​zalecić ​zastosowanie kropli do o​ka​,​ w celu przyspieszenia leczenia​ i zmniejsz​enia​ ryzyk​a​ infekcji. ​Możliwe, że zaleci również ​noszenie​ okular​ów​ ochronn​ych​. Kiedy jesteś w domu, staraj się nie podn​osić ​przedmiot​ów​ ​z​ podło​gi. Chodzenie i ​wykonywanie​ lekkich prac domowych nie jest przeciwwskazane. W większości przypadków ​leczenie ​zosta​je​ zakończone w ciągu ​kilku​ tygodni/miesięcy​.​ Po tym czasie, należy rozważyć zakup nowych okularów lub soczewek kontaktowych.