Zdrowie jest najważniejsze

Operacja zaćma – wszystko co trzeba wiedzieć

Operacja zaćma – wszystko co trzeba wiedzieć

Zaćma (inaczej cataracta) to zmęczenie soczewki oka, które powoduje mniejsze lub większe zamazanie i zniekształcenie widzenia. Zaćma jest całkowicie bezbolesną dolegliwością, której częstotliwość rośnie wraz z wiekiem pacjenta. Najczęstszymi objawami zaćmy jest zamglenie widzenia, dwojenie obrazu w jednym oku, pogorszenie widzenia zwłaszcza przy słabym oświetleniu, matowe widzenie barw i rozszczepianie świateł. Bardzo wiele osób, które zmaga się z zaćmą do czytania potrzebuje częstej zmiany okularów i korzystania z silniejszego światła. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tej choroby.
http://alfamedycyna.pl/skoczow/szpital/oddzial-okulistyki/operacja-zacmy/

Chirurgiczne usunięcie zaćmy

W chwili obecnej jedynym skutecznym leczeniem zaćmy jest operacja chirurgiczna. Wskazaniem do zabiegu jest stopniowe pogorszenie widzenia, które przeszkadza pacjentowi w codziennym życiu. Chirurgiczna operacja zaćma polega na usunięciu zmętniałej soczewki i precyzyjnym wszczepieniu na jej miejsce sztucznej soczewki.

Operacja zaćma – jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?

W zależności od zaawansowania choroby i stanu zdrowia pacjenta lekarz, który rekomenduje operacyjne usunięcie zaćmy, zleca najczęściej wykonanie następujących badań: EKG, badanie moczu i morfologię krwi. Diabetycy powinni wykonać również pomiar poziomu glukozy we krwi. Wszystkie badania powinny być przeprowadzone najpóźniej dwa tygodnie przed zabiegiem. Jeżeli wyniki badań będą prawidłowe, to lekarz rodzinny powinien napisać specjalne zaświadczenie, na podstawie którego możemy być zakwalifikowani do dalszego leczenia.

Badanie kwalifikacyjne

Przed samym zabiegiem pacjenci poddawani są również badaniom kwalifikacyjnym. W trakcie tych badań przygotowywana jest pełna dokumentacja medyczna na bazie przeprowadzonego wywiadu przez lekarza i diagnostyka wzroku. Konieczne jest nie tylko dokładne zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, ale również obliczenie mocy optycznej sztucznej soczewki, które będzie wszczepiona. Wykonuje się również kompleksowe badania, które mają sprawdzić ogólny stan zdrowia pacjenta.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Osoby, które niedawno przyszły udar albo zawał powinny odczekać przynajmniej 6 miesięcy, zanim będą mogły skorzystać z zabiegu. W dniu zabiegu nie powinno spożywać się napojów alkoholowych, ani kawy, które mogą zwiększyć ciśnienie krwi. Kobiety przed zabiegiem powinny zmyć dokładnie makijaż i nie powinny stosować żadnych kosmetyków, które w swoim składzie mają alkohol.

Jak wygląda sam zabieg?

Chirurgiczny zabieg usunięcia zaćmy trwa około 20 minut. Na samym początku lekarz bardzo dokładnie zakrapia chore oko pacjenta specjalnymi kroplami znieczulającymi, które mają działanie miejscowe. W wielu klinikach stosuje się również specjalne antybiotyki, których głównym zadaniem jest uniknięcie infekcji. Na własne życzenie można skorzystać również z kropli przeciwzapalnych, dzięki którym można zmniejszyć ewentualny obrzęk. Chirurg za pomocą specjalistycznych ostrzy chirurgicznych wykonuje w rogówce niewielkie nacięcia o długości ok. 2-2,2 mm. Przez nacięcia wprowadzana jest sonda, która przy pomocy ultradźwięków rozbija chorą soczewkę na drobne części. Następne wprowadzane jest nieco większe urządzenie, które działa na zasadzie zwykłego odkurzacza wysysającego rozdrobnione fragmenty zmętnionej soczewki. Mikroodkurzacz bardzo dokładnie czyście również tylną część komory oka. W miejsce starej soczewki, chirurg wprowadza za pomocą iniektora sztuczną soczewkę. Nowa soczewka pierwotnie zwinięta jest w rulon, który chirurg delikatnie rozwija w miejsce usuniętej soczewki i odpowiednio dopasowuje ją do kształtu rogówki pacjenta. Na sam koniec nakładany jest, oczywiście, stosowny opatrunek na oko. Pacjent może własnymi siłami zejść z fotela operacyjnego, a po 3 godzinach od zabiegu wrócić do domu.

Co po zabiegu?

Operacja zaćma bardzo rzadko kiedy ma komplikacje, dzięki czemu pacjenci mogą powrócić do swoich zajęć. Przez kilka dni po zabiegu nie można jednak się forsować. Wskazany jest odpoczynek i większość lekarzy zaleca, aby przebywać głównie w pozycji leżącej. Po zabiegu należy prowadzić higieniczny tryb życia. Uważać należy przede wszystkim na infekcje oka. Po operacji nie wolno dotykać oka i przemywać okolic oczu. Aby uniknąć ucisku oka po zabiegu usunięcia zaćmy należy przez kilka najbliższych nocy spać na boku przeciwnym do operowanego oka. Lekarze zalecają, aby nawet przez miesiąc po operacji zakraplać oczy specjalnymi kroplami z antybiotykiem i sterydami. Dzięki kropelkom możemy uniknąć nieprzyjemnych infekcji, a co najważniejsze substancje zawarte w tych preparatach pomogą nam w szybszym gojeniu się rogówki. Pamiętać należy również i o tym, że po operacji na zaćmę nie wskazany jest również żaden wysiłek fizyczny. Niebezpieczne może okazać się również nagłe schylanie. Podczas szybkiego skłonu można niestety niebezpiecznie podwyższyć ciśnienie w operowanym oku. Pacjenci po zabiegu muszą poddawać się również kontrolnemu badaniu okulistycznemu. Na podstawie badań okulista może dokładnie ocenić, czy zabieg powiódł się w 100% i czy nie ma żadnych mniejszych lub większych zagrożeń.