Zdrowie jest najważniejsze

Dentysta Bytom – co warto wiedzieć o tej profesji?

Stomatologia jest działem medycyny, który zajmuje się wszystkim tym, co związane jest z jamą ustną. Dentyści leczą takie struktury w naszym ciele, jak zęby, język, a także żuchwa. Pojęcie stomatologii może być używane zamiennie ze słowem „dentystyka”. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, co warto wiedzieć o tej profesjii.

Od czego to się zaczęło

Na początek kilka słów o historii tego działu medycyny. Najstarszy znany nam przypadek leczenia stomatologicznego znaleziono w pewnym szkielecie przedstawiciela naszego gatunku. Należał on do młodego mężczyzny, który żył około czternastu tysięcy lat temu. Na jednym z jego trzonowych zębów zauważono ślady, które najprawdopodobniej były pozostałością po wydrapywaniu zmian próchnicowych przy pomocy ostrego narzędzia. Nie jest to jednak jedyne takie znalezisko. W Pakistanie znaleziono czaszki ze śladami borowania zębów. Pokazuje to, że technologie dentystyczne rozwijały się niezależnie w wielu częściach naszej planety.

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Szczególną odmianą stomatologii jest chirurgia stomatologiczna. Jest to dziedzina, która zajmuje się leczeniem jamy ustnej i jej okolic za pomocą operacji chirurgicznych. Wyłoniła się, jako specjalizacja dentystyki około stu pięćdziesięciu lat temu.

Ortodoncja – czym zajmuje się ten kierunek?

Inną dziedziną wyróżnianą w obrębie stomatologii jest ortodoncja. Ortodonci zajmują się leczeniem różnych wad zgryzu. Specjalne aparaty ortodontyczne są w stanie po wielu miesiącach noszenia skorygować nieprawidłowości zębowe. Chociaż najczęściej aparat jest widywany u młodszych osób, to może zostać założony u człowieka w praktycznie każdym wieku. Niestety, starsi pacjenci muszą się liczyć z tym, że ich leczenie ortodontyczne nie będzie refundowane. Państwo płaci w Polsce za leczenie wad zgryzu tylko do dwunastego roku życia. Aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie studia magisterskie na właściwym kierunku. Ponadto konieczne jest również zdanie egzaminu końcowego oraz odbycie rocznego stażu. Jeśli komuś potrzebny jest lekarz dentysta Bytom jest miastem, które ma prawdopodobnie najlepszych specjalistów w naszym kraju w takich branżach, jak stomatologia, czy ortodoncja. Z tego też powodu warto szukać specjalisty, jeśli mieszka się w tym mieście lub w pobliżu. Wystarczy w dowolną wyszukiwarkę wpisać hasło: dentysta z Bytomia i od razu znajdzie się wiele ciekawych propozycji.