Zdrowie jest najważniejsze

Czym jest i jak wygląda leczenie jaskry?

Jaskra nie jest chorobą, która rozwija się szybko i od razu daje wyraźnie objawy. Zazwyczaj wykrywa się ją przypadkiem przy okazji badania wzroku u okulisty. Jakie są objawy tej choroby i jak wygląda leczenie jaskry?

Czym jest jaskra?

Jaskra to choroba oczu, na która cierpi ponad 80 milionów osób na świecie. Medycyna rozwija się bardzo szybko, jednak nadal nie znamy bezpośrednich przyczyn jaskry. Niestety leczenie tej choroby nie jest proste, ponieważ wciąż nie znamy skutecznych metod radzenia sobie z nią. Jedynym wyjściem pozostaje opóźnianie rozwoju choroby, dlatego tak ważne są regularne badania diagnostyczne dzięki którym jaskra może być szybko wykryta.

Na czym polega choroba?

Tak naprawdę jaskra nie jest jedną konkretną chorobą, a raczej zespołem różnych schorzeń. Polega na zaniku nerwów wzrokowych co prowadzi do ślepoty. Objawami jaskry są światłowstręt, łzawienie oczu, pojawianie się charakterystycznych tęczowych kół i mroczków przed oczami podczas patrzenia na źródło światła, trudności w przystosowywaniu się wzroku to ciemności. W wielu przypadkach jednak choroba przebiega bezobjawowo co utrudnia jej rozpoznanie. Ostre ataki jaskry są bardzo nieprzyjemne i charakteryzują się bólami oczu, nudnościami, bólami brzucha i głowy, zaburzeniami widzenia i wymiotami. Atak jaskry wymaga natychmiastowej wizyty u okulisty i zazwyczaj kończy się operacją.

Jak wygląda proces leczenia?

Leczenie jaskry może zatrzymać postęp choroby. W pierwszej kolejności terapię zaczyna się od podania kropli do oczu, które obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jeśli to nie przynosi rezultatów zazwyczaj próbuje się leczenia laserem. Ostatecznością jest operacja, która jest skomplikowana i przeprowadza się ją tylko w przypadku, gdy inne metody zawiodą.
Czasami leczenie jaskry od razu rozpoczyna się od operacji. Dzieje się tak w kilku przypadkach. Pierwszym z nich jest jaskra wrodzona, której nie da się leczyć innymi sposobami. Leczenia chirurgicznego wymaga także jaskra pierwotna zamykającego się kąta jeśli nie ma możliwości kontrolowania ciśnienia. Operacja konieczna jest także w przypadku jaskry, w której przebiegu niemożliwe jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.