Zdrowie jest najważniejsze

Czy można przeprowadzić usunięcie zaćmy?

Zaćma to bardzo poważny problem z narządem wzroku. Jest drugi pod względem popularności w naszym kraju, zaraz po wadach typu krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Zaćma powoduje, iż pole widzenia staje się zawężone oraz bardzo nieostre, co w początkowych stadiach może nie przeszkadzać aż tak bardzo chorym, niestety w późniejszym okresie doprowadzić może nawet do całkowitej utraty wzroku. Dlatego też, jeżeli zauważamy u siebie jakieś niepokojące objawy, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Zwłaszcza, że usunięcie zaćmy jest dzisiaj możliwe i nietrudne do wykonania, jeśli oczywiście choroba będzie we wczesnej fazie rozwoju. Jeżeli dojdzie do znacznego zniszczenia soczewki oka, trudno będzie już cokolwiek poradzić.

Czy leczenie zaćmy jest możliwe?

Przez wiele lat leczenie zaćmy było bardzo trudne, lub nawet niemożliwe. Stosowano leki, które jedynie spowalniały postępowanie choroby, dając pacjentom nadzieję na przeżycie jeszcze kilku lat będąc niezależnym. Prędzej czy później przychodził jednak czas, gdy osoba taka wymagała już opieki, ponieważ problematyczne stały się dla niej nawet codzienne czynności. Dziś leczenie zaćmy jest możliwe na różne sposoby. Pierwszy to operacja, która polega na fizycznym usunięciu wady oka, dzięki czemu następuje całkowite lub prawie całkowite usunięcie zaćmy. Jednak jest to metoda inwazyjna, dlatego lekarze nie zawsze chcą ją stosować. Na szczęście to nie wszystko, ponieważ możliwe jest również leczenie farmakologiczne, a także operacje laserem.

Jak to wygląda obecnie?

Jak widać, leczenie zaćmy jest dzisiaj o wiele skuteczniejsze niż kiedyś, gdy można było tylko powstrzymywać rozwój choroby i spowalniać dążenie do wówczas nieuniknionego, czyli całkowitej utraty wzroku i kompletnej zależności od innych. Zaćma atakuje najczęściej osoby starsze, ale nie znaczy to że nie jest diagnozowana również u młodych. Dlatego jeżeli zauważamy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, natychmiast udajemy się do lekarza okulisty i nie próbujmy tematu bagatelizować. Usunięcie zaćmy jest bowiem możliwe jedynie do pewnego stopnia rozwoju tej choroby, później niestety nie można już wiele zrobić.