Zdrowie jest najważniejsze

Co to AMD? Jak wygląda żółta plamka leczenie?

AMD to niezwykle podstępna choroba, na którą choruje wielu Polaków. Czym jest AMD? I w jaki sposób można walczyć z tą chorobą? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule, więc koniecznie go przeczytaj.

Jak zbudowane jest ludzkie oko?

Jeżeli mowa o chorobach oczu, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z tym, jak zbudowane jest ludzkie oko. Oko składa się przede wszystkim z siatkówki, tęczówki, twardówki, soczewki, komory oka i ciała rzęskowego. W budowę oka wchodzi również plamka żółta, a czym jest i jaką pełni funkcję w naszym oku? Za co jest odpowiedzialna?
Plamka żółta to miejsce na siatkówce oka, które skupia największą rozdzielczość i ostrość widzenia. Zatem dzięki plamce żółtej jesteśmy w stanie wydobyć ostrość obrazu, dostrzec nasycone kolory i przede wszystkim – widzimy dany obraz w całości. Oczy, jak i zresztą wszystko, co znajduje się w naszym organizmie wraz z wiekiem zaczyna się „zużywać”, psuć, poprzez co stan zdrowia się pogarsza. Jeżeli chodzi o plamkę żółtą, wraz z upływającymi latami zaczyna ona przetwarzać do naszego oka coraz mniej ostry i nasycony obraz, a wtedy mamy do czynienia ze zwyrodnieniem plamki żółtej, zwanej też AMD.

AMD – jakie są objawy?

Główne objawy to przede wszystkim zaburzenie ostrości widzenia. Widziany przez nas obraz staje się mniej ostry, krawędzie rozmyte, a w momencie gdy choroba jeszcze bardziej postępuje, następuje zanik krawędzi. Kolejnym objawem jest zniekształcenie obrazu – falują się krawędzie proste, poprzez nieprawidłowe załamywanie się światła – obraz przez nasze oko odbierany jest zniekształcony o nienaturalnych kształtach. Widziane kolory nie są już tak intensywne, wręcz zgaszone. Bez wątpienia pojawiają się trudności z czytaniem, rozróżnianiem kolorów. ADM może doprowadzić również do utrudnienia w samodzielnym poruszaniu się np. po mieście.

Jak wygląda leczenie żółtej plamki?

Żółta plamka leczenie może być zróżnicowane. Profilaktycznie u osób starszych zalecana jest zbilansowana dieta, rozsądny wysiłek fizyczny. Jednak jeżeli choroba ADM została już wykryta żółta plamka leczenie może być poprzez podawanie pacjentowi tabletek z substancją ochraniającą plamkę żółtą. Dostępna jest również opcja skorzystania z terapii fotodynamicznej lub laseroterapii. Jedno jest pewne – lepiej zapobiegać, niż leczyć!